вторник, 5 мая 2015 г.

Весняни мотиви у лирици Леси Украйнки

У кожного поста е улюблена пора року, яку вин оспивуе, яка надихае його. У творчости Леси Украйнки, здаеться, найчастише зустричаеться мотив весни.


Весна постае у багатьох символичних значеннях. Часом це протиставлення осинним настроям и суму. Згадаймо:


Гетьте, думи, ви, хмари осинни!


То ж тепера весна золота!


Так починаеться один из найвидомиших виршив «Сопига $репи зрего», мотив яко­го — надия и сподивання щастя — стае провидним для всього написаного, для всьо­го життя Леси Украйнки. Такою бачить весну лирична геройня з вирша «В магази­ни квиток», яка серцем чуе поклик весни-чаривници и шукае ознак весни у квитах. Проте весна не лише у квитах — у спиви соловейка, у молодих надиях и снах, бо вес­на — це символ видродження и самого життя:


Знов весна и знов надий


В серци хворим оживають,


Знов мене колишуть мрий, Сни про щастя навивають.


Поетеса завжди умила слухати весну и чути йй голоси -- вид дзвону й голосу до тихого шепотиння. Саме так звучить весна у вирши «Стояла я и слухала весну». Али­тераций на перемижни «с» — «х» та «л» на диво точно видображають живи звуки вес­ни, яки-никого не залишають байдужими. Їй можна кликати, а можна боятися й ду­мати про ней, та все ж весна перемагае все, як визнае поетеса у вирши «Перемога».


Тихо думка шепоче: «Не вир тий весни!»


Та даремна вже та осторога, —


Вже прокинулись мрий и спиви в мени...


Весно, весно, — твоя перемога!


иноди у виршах про весну зитхне смуток и жаль, але знову весна перемагае — и поганий настрий, и розпач, и, здаеться, хворобу. Саме навесни, коли заквитчаеть­ся земля, розумиеш, яке щедре життя, як багато надилив нас Бог. Саме такий мо­тив вдячности и захвату звучить у вирши «Давня весна». Здаеться, що чекати навить вид весни, коли ти хворий («А я лежала хвора й самотна»)! Але поетеса побачила головне: весна — це дар життя, що вично видноапюеться навесни, и вона несе свой дарунки всим, варто лише схотити йх побачити и зумити бути вдячним за кожен по­дих свижого витру, за зори и квити весняни, за те, шо життя прекрасне и воно тривае, поки ти живо й трепетно сприймаеш його знаки:


Моя душа николи не забуде Того дарунку, що весна дала; Весни такой не було й не буде, Як та була, що за викном цвила.


Поезия Леси Украйнки багатогранна й ризноманитна, однак весна — централь­ний образ йй поезий — символ надий и любови, символ житгя.



Весняни мотиви у лирици Леси Украйнки

Комментариев нет:

Отправить комментарий